بلاگ

tange-dar.jpg1_-768×848

جاذبه های گردشگری نوشهر که نباید از دستشان داد

نوشهر_رویان_سیسنگان_ویلایاب محبتی_رامتین اصفهانی

جاذبه های گردشگری نوشهر
جاذبه های گردشگری نوشهر

نوشهر که با ساری ۱۶۴ کیلومتر فاصله دارد و در ۲۰۵ کیلومتری تهران واقع شده یکی از شهرهای محبوب شمال است. چرا؟ چون هم جنگل دارد و هم دریا و ویلاهای توریستی و جاذبه های گردشگری بسیار. پارک جنگلی سیسنگان و روستای دیدنی کندلوس جزو مهمترین جاذبه های گردشگری نوشهر هستند که به خصوص در بهار و تابستان گردشگران زیادی از سراسر ایران دارند.

پارک جنگلی سی سنگان

پارک جنگلی سی سنگان
پارک جنگلی سی سنگان

در کیلومتر ۲۷ جاده نوشهر به نور پارک جنگلی سی سنگان واقع شده. سی سنگان یکی از قشنگ‌ترین  و قدیمی ترین پارک های جنگلی شمال است. در قسمتی از این پارک، جنگل به دریا ختم می‌شود و عیش سفر به این منطقه را کامل تر می‌کند. تنوع درختان سی سنگان بسیار بالاست. درختان بلوط، شمشادهایی که در کل ایران منحصر به فردند و تا نزدیکی دریا پیش رفته اند و افراهای اینجا، زیبایی سی سنگان را دوچندان کرده. خرس، روباه و پلنگ هم از جمله حیواناتی هستند که میتوان در سی سنگان دید. برای تفریح نیز، این پارک جنگلی امکانات کاملی دارد. فضای کمپینگ، رستورانپف پیست دوچرخه سواری، پلاژ زنانه و مردانه و موج سواری و قایق سواری از سی سنگان جاذبه تمام و کمالی ساخته.

 بازار نوشهر

بازار نوشهر
بازار نوشهر

یکی از جاذبه های قشنگ هر شهر، به خصوص شهرهای شمالی، بازارش است. بازاری که بوی تازگی می‌دهد و همینکه واردشان می‌شوید بوی سبزی تازه و سیر و ترشی محلی بهتان میخورد. ماهی ها را از دریا تازه صید کرده اند و آورده‌اند برای فروش و همه چیز بوی تازگی و سرزندگی می‌دهد. بازار نوشهر هم چنین بازاری است. بوی ترشی و سبزی های تازه می‌دهد و قهوه خانه های قدیمی و دنجی هم در گوشه و کنار آن است که میتوان در آن کنار محلی ها نشست و یک استکان چای خورد. این بازار در میدان آزادی نوشهر واقع شده.بهترین رستوران های مازندران کجاست؟ اینجا بخوانید.

سد و دریاچه آویدر

سد و دریاچه آویدر
سد و دریاچه آویدر

نزدیک پارک جنگلی سی سنگان، سد خاکی آویدر، از دیگر جاذبه های گردشگری نوشهر است. آویدر در ۳۰ کیلومتری شرق شهر نوشهر قرار گرفته و از آنجایی که دور از دریا و در ارتفاع است، اگر دلتان بخواهد جایی خنک بروید، می‌تواند یکی از انتخاب‌هایتان باشد. آویدر، یکی از سرسبزترین مناطق است و مناظر چشم نوازی دارد و جزیره کوچک و سرسبز وسط آن نیز خواستنی ترش کرده. شب را میتوان در کنار دریاچه کمپ کرد، هرچند توقف چند ساعته در کنار آن نیز لطف خاص خود را دارد. ماهیگیری، دوچرخه سواری و قایق سواری از تفریحات کنار آویدر است.

روستای کندلوس

روستای کندلوس

یکی از جاذبه های گردشگری نوشهر، روستای دیدنی کندلوس است. کندلوس که به آن میخ ساز هم می‌گویند، جاذبه های زیادی دارد. خانه‌هایی با دیوارهای کاهگلی که پنجره های کوچک زیبایی دارند، سقف های چوبی و کوچه های سنگفرش، کندلوس را جزو روستاهای زیبای ایران قرار داده. هوای خنک و ییلاقی این روستا هم باعث می‌شود از خیر رفتن به آن نگذریم. از قشنگی های کندلوس جدا از صنایع دستی اش مثل  جاجیم، ایزار (پارچه پشمی چارخانه دستباف)، بافتن جوراب، دستکش و بلوز پشمی گلدار و نمدمالی و دو موزه گیاهان دارویی و مردم شناسی کندلوس است . موزه گیاهان دارویی کندلوس در ۱۰  هکتار، اولین موزه گیاهان دارویی ایران است.

مسیر دسترسی: کندلوس در ۷۵ کیلومتری نوشهر قرار گرفته. برای رفتن به آن برای رسیدن به کندلوس، جاده کرج- چالوس را تا ۲۵ کیلومتری شهر چالوس بروید، پنج کیلومتر بعد از مرزن آباد و از دوراهی «دوآب» که به سمت کجور، تابلوی روستای فرهنگی‌تاریخی کندلوس ۴۲ کیلومتر، خودنمایی می‌کند.

از دیگر جاذبه های گردشگری نوشهر :

موزه گالری دیدی

موزه گالری دیدی
موزه گالری دیدی

اگر دلتان می‌خواهد در سفر به نوشهر به اصطلاح با یک تیر دو نشان بزنید، بهتر است یک سر بروید موزه گالری دیدی در نزدیکی نوشهر. در این موزه- گالری که حدود ۳ هزار متر است،  حدود ۱۵۰ مجسمه و ۶۰۰ تابلو پیش چشممان قرار دارد و در انبار آن هم حدود ۸۰۰ اثر دیگر نگهداری می شود. موزه گالری دیدی، هم مرکز خرید دارد، هم کافی شاپ، هم رستوران، هم خانه کتاب و هم سالن آمفی تئاتر برای سخنرانی ها و سمینارها. منظره این بنا از چهار طرف جنگل است و دریا و کوه و شالیزار. میگویند اگر امکان سفر به خارج و قدم زدن در موزه هایش را نداری، با قدم گذاشتن در این موزه گالری حست کاملا ارضا می شود. آثار باشکوه این موزه و امکانات زیادش هر بیننده ای را به وجد می آورد. این موزه گالری در ایزدشهر نور قرار گرفته و با نوشهر ۵۰ کیلومتر فاصله دارد.

تنگ دار

تنگ دار
تنگ دار

اما برای آنهایی که در سفر به  نوشهر دنبال جذابیت هایی فراتر از چیزهایی مثل دریا و جنگلند و دلشان جاهای مهیج تر می‌خواهد، تنگ دار می‌تواند انتخاب خوبی باشد. تنگ دار، بکر است و برای فرار از گرمای هوا و آب تنی بهترین جا. تنگ دار که احتمالا به خاطر دار و درخت های فراوان اطرافش دارای این اسم است، رودخانه ای با آبی بسیار خنک دارد. عمق رودخانه در قسمت های مختلف متغیر است و باید مراقب قدم‌هایی که برمی‌دارید باشید، اما حوضچه های مسیرتان جای مناسبی برای آب تنی و شیرجه زدن است.  تنگ دار در خروجی چالوس به نوشهر و نزدیکی  روستای کشکسرا قرار گرفته.با مهمترین جاذبه های گردشگری مازندران آشنا شوید.

مناطق دیدنی و گردشگری شهر رویان

مناطق دیدنی و گردشگری شهر رویان


جاذبه های گردشگری رویان


رویان نام قدیمی علمده یکی از شهرهای استان مازندران ایران است و در غرب این استان و در کنارهٔ دریای خزر واقع شده است و بین شهرهای نور و نوشهر قرار دارد.

شهر رویان از سمت شرق به شهرستان نور و از غرب به شهرستان نوشهر، از شمال در مجاورت دریای خزر از جنوب به کوههای البرز منتهی می‌گردد. فاصله با مرکز استان مازندران با شهر ساری حدوداً ۱۱۸ کیلومتر است. رویان که از نظر موقعیت ریاضی در ۳۶ درجه و ۳۴ دقیقه عرض شمالی و ۵۱ درجه و ۵۷ دقیقه طول شرقی واقع شده است ودر سال ۱۳۹۰ دارای جمعیت ۷۲۰۰نفر جمعیت بوده است.

پارک جنگلی رویان


این پارک به مساحت ۲۰۵ هکتار از انواع درختان زیبا و تنومند جنگلی تشکیل شده است و به دلیل قرارگیری در ارتفاع بالادست، زیبایی اش صد چندان گشته و همین علت آن را از دیگر پارک های منطقه شمالی متمایز نموده است. شرایط آب و هوایی همچون خنکی دما، پایین بودن رطوبت و عدم وجود حشرات موذی و داشتن امکانات رفاهی شامل ۲ واحد سوئیت، سرویس بهداشتی، اجاق های ذغالی، نمازخانه، آب و برق، روشنایی معابر، نشیمن گاه و دکه های فروش اغذیه و غیره باعث شده که هر سال با استقبال فراوانی از مسافرین و گردشگران مواجه شود و نظر توریست های داخلی و خارجی را به خود جلب نماید و به علت چشم انداز زیبای ان به عنوان یکی از بهترین تفرجگاه های منطقه محسوب می شود.

روستای کپ

مطلب پیشنهادیقیمت باورنکردنی عطر اجمل، فقط ۸۹هزار تومان!!(فقط تا صبح)

پارک جنگلی نور در رویان


درکیلومتر ۵ نور به ایزدشهر و در شرق نور با مساحت حدود ۴۰۰۰ هکتار از اوایل دهه ۵۰ شمسی مـورد بهره برداری قرار گرفته و از نظر وسعت یکی از بزرگترین پارک های خاور میانه است . انواع گونه های جنگلی مانند افرا ، ممرز ، توسکا ، انجیلی و … در آن یافت می شود . رستوران مجهز و زیبا ، آلاچیق های متعدد چوبی پارک های بازی کودکان ، مسجد ، زمین های ورزشی از جمله امکاناتی است که آن را به یکی از تفرجگاههای مهم شمال ایران بدل کرده است . در ابتدای ورودی غربی پارک که از جاده اصلی نور ایزدشهر جدا می شود ، سردر زیبای سنگی با ویژگی های معماری و پوشش چوبی ساخته شده که دیدنی است .

پارک جنگلی کشپل رویان


در ابتدای جاده آسفالتی لاویج در محور چمستان به آمل قرار دارد ، حاشیه زیبای ساحل رودخانه لاویج رود ، وجود چشمه های پرآب با زلالی ویژه ، امکانات نسبی اقامت و پارک بازی کودکان این پارک را به تفریحگاه مردم منطقه و مسافران غیر بومی تبدیل کرده است .


آبشار پری او در رویان


برای رسیدن به آبشار پری او باید فاصله ۱۰ کیلومتری از شهر رویان به سمت جاده بلده و گردنه سیاه سنگ را پیمود ، این مسیر به نام گلندرورد و سوردار معروف است . جریان آب در شیب سنگی ۶۰ درجه کوه منظره زیبایی را ایجاد کرده و دانه های سنگی در پایین جاده به طرف دره و وجود درختان جنگلی در سینه کش آن منظره رویایی را پدید آورده است .

آبشار

آبشار حرام او در رویان


آبشار حرام او در موقعیت جغرافیایی N322226 E515249 در استان مازندران واقع است. حرم او (Haram Ow) نام آبشاری است در ۲۵ کیلومتری جاده ییلاقی رویان – بلده در استان مازندران است.

این آبشار در کنار جاده قرار گرفته و ارتفاعی در حدود ۱۵ متر دارد. به نظر می آید ارتفاع آن به واسطه ساخت جاده که همراه با تراشیدن سنگهای کوه که در اطراف آبشار ایجاد شده افزایش یافته است. نام محلی این آبشار حرم او است و در مسیر جاده رویان -کپ در نزدیکی دوراهی دونکوه (مسیر جاده سیاه سنگ) قرار دارد و بسیار دیدنی و دل‌انگیز است.

اگرچه میزان آبی که از آن فرو میریزد ناچیز آست، اما گلسنگهای زیبایی که روی سنگهای آن روئیده، زیبایی خاصی ایجاد کرده است. بیشتر اوقات میتوان بومیان نور و روستاهای اطراف را در حال پر کردن قمقمه های آب در اطراف این منطقه مشاهده کرد.ساکنین این مناطق معتقدند این آب دارای خواص درمانی است. او (Ow) در گویش طبری همان آب است. حرام از حرم و به معنای مقدس آمده است.

شهر بلده در رویان


شهر بلده مرکز بخش ییلاقی و کوهستانی بلده در فاصله ۷۰ کیلومتری شهر رویان از مسیر جاده پری او و ییلاقات کپ و کالج و گردنه سیاه سنگ واقع شده است . مسیر دیگر دسترسی به آن به صورت آسفالته در کیلومتر ۴۵ جاده هراز و محور ارتباطی آمل به تهران در محلی به نام هردورود بوسیله یک پل به طرف غرب از جاده هراز جدا می شود و پس از طی یک مسافت ۵۵ کیلومتری به شهر بلده می رسد. جاده در تمام طول مسیر از آبادی های خوش آب و هوا عبور می کند و در ادامه پس از عبور از بلده و با مسافت ۵۵ کیلومتر در محل پل زنگوله به جاده کندوان وصل می شود . این شهر از لحاظ آب وهوا، مناظر طبیعی ، چشمه ها و آبشار در فصل تابستان پذیرای گردشگران زیادی است .

روستا

جنگل گلندرود رویان


پس از عبور از چالوس و نوشهر کنار شهر رویان (علمده سابق) یک جادۀ فرعی میره به سمت جنگل، حدود ۱۰ کیلومتر که در این جاده جلو برید می رسید به یک آبشار زیبا به نام “آب پری” و اگر جاده را ادامه بدهید بعد از ۸ کیلومتر می رسید به منطقۀ “گلندرود” که به خاطر معادن زغالسنگ اش از قدیم معروف بوده. نرسیده به آبشار یک پارک جنگلی درست کردند که امکانات تقریبا” خوبی داره و مملو از مسافره، جنگل اینجا اکثرا” از درخت افرا تشکیل شده و هوای مطبوعی هم داره ، در کنار آبشار چند دکه درست کرده اند که به مسافران خدمات میدهند. از کنار آبشار به سمت دره یک راه باریکی وجود داره که به کنار رودخانه میره و دیدنش خالی از لطف نیست.

آبشار کپ رویان


آبشار کپ در استان مازندران واقع است. آبشار کپ در مسیر ارتباطی شهرستان رویان به بلده در ۴۵ کیلومتر رویان و نرسیده به روستای کپ قرار گرفته است. آبشار به صورت خزه ای است و ارتفاع آن از سطح دریا در حدود ۱۷۲۵ متر است. آبشار در میان بافتی جنگلی قرار دارد که در فصول بارش اکثرا بوسیله مه احاطه شده است.

مناطق دیدنی و گردشگری شهر رویان

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Compare Properties

مقایسه (0)